
Zapraszamy na Dzień Bez Śmiecenia 2016
11 maja kolejny raz obchodzić będziemy „Dzień bez śmiecenia”. Z tej okazji Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. w Słupsku oraz Miasto Słupsk po raz szósty organizują akcję zbiórki zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego oraz makulatury. Odpady będzie można wymienić na rośliny balkonowe, a także ogrodowe. Akcja odbędzie się w najbliższą sobotę na terenie PSZOK Bałtycka EkoPrzystań przy ul. Bałtyckiej 11A w Słupsku. Koordynatorem „Dnia bez śmiecenia” w Polsce jest Rekopol Organizacja Odzysku Opakowań S.A.
Każdy, kto w sobotę - 14 maja br, w godz. od 10:00 do 14:00 odda w PSZOK przy ul. Bałtyckiej 11A w Słupsku zużyty sprzęt elektryczny, elektroniczny lub makulaturę, otrzyma sadzonki roślin. W tym roku będą to m.in.: celozje, begonie, pelargonie, niecierpki, tuje, jałowce, bukszpany. Dla najmłodszych ekologów, którzy włączą się w akcję ze swoimi rodzicami, oprócz kwiatów i drzewek przygotowano upominki przekazane przez Rekopol Organizację Odzysku Opakowań S.A. w ramach projektu „Kultura segregacji” pod hasłem „Nie śmieć – segreguj”.
Przypominamy, że obowiązek oddawania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego wyłącznie do punktów stwarzających bezpieczne warunki do jego odbioru nakłada na wszystkich ustawa o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym.
Celem zbiórki zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego jest uświadomienie społeczeństwu, że wyrzucone do zwykłego kosza na odpady, lub pozostawione na łonie natury „elektrośmieci”, stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla naszego środowiska. Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny zawiera wiele szkodliwych i niebezpiecznych substancji, które w momencie niewłaściwego zagospodarowania tego typu odpadów mogą przedostać się do środowiska i stanowić zagrożenie nie tylko dla przyrody, ale również dla zdrowia ludzi.
Kolejnym celem akcji, związanym ze zbiórką makulatury, jest promowanie selektywnej zbiórki odpadów. Na co dzień tego typu odpady można wrzucać do specjalnych pojemników umieszczonych w punktach na terenie Słupska, lub w zabudowie jednorodzinnej – do regularnie odbieranych worków. Zebrane surowce trafiają do recyklingu, dzięki czemu mogą zostać ponownie wykorzystane.