
Wizytacja budowy w Bierkowie przez Radę Nadzorczą PGK Sp. z o.o.
Jakie niesie to korzyści?
Zgodnie z dokumentami programowymi, do 2020 r. co najmniej 50 proc. odpadów z gospodarstw domowych, jak papier, tworzywa sztuczne, szkło i metale powinny trafić do ponownego wykorzystania i recyklingu.
Przeprowadzona inwestycja przyczyni się do wzrostu odzyskiwania tworzyw wtórnych. Będzie też możliwe uzyskanie wysokokalorycznej frakcji energetycznej. Automatyzacja procesu odzysku w istniejącej hali pozwoli też zminimalizować uciążliwości dla środowiska.
W jakie programy się wpisuje?
Projekt modernizacji opiera się na czterech kluczowych dokumentach dotyczących gospodarki odpadami. Pierwszym jest Krajowy Plan Gospodarki Odpadami 2022. Zakłada on zintegrowaną gospodarkę odpadami z zapewnieniem ochrony środowiska. Dotyczy odpadów z kraju oraz przywożonych na teren Polski. Celem KPGO jest objęcie wszystkich mieszkańców systemem selektywnego zbierania odpadów, zmniejszenie ilości składowanych odpadów komunalnych oraz redukcja składowisk.
Drugi dokument to Plan gospodarki odpadami dla Województwa Pomorskiego 2022, opracowany w oparciu o założenia KPGO. Zakłada m.in. zmniejszenie ilości powstających odpadów, osiągnięcie do 31 grudnia 2020 r. poziomu recyklingu i przygotowania do ponownego użycia minimum 50 proc. papieru, metali, tworzyw sztucznych, szkła. Plan mówi o konieczności unikania wytwarzania odpadów, objęcie wszystkich właścicieli nieruchomości systemem selektywnego zbierania odpadów komunalnych, eliminacji nielegalnego składowania odpadów, podnoszeniu świadomości ekologicznej społeczeństwa w zakresie ograniczania wytwarzanych odpadów oraz odpowiednim postępowaniu z odpadami.
Kolejnym dokumentem jest Rozporządzenie Ministra Środowiska w sprawie poziomów recyklingu, przygotowania do ponownego użycia i odzysku innymi metodami (Dz.U.2016.2167). Według niego do 2020 r. należy odzyskiwać i przetwarzać 50 proc. zużytego papieru, metalu, tworzyw sztucznych i szkła.
Czwartym dokumentem jest Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2008/98/WE z dnia 19 listopada 2008 r. w sprawie odpadów.
Projekt modernizacji sortowni wpisuje się w powyższe dokumenty.
CO NAM DAJE SEGREGACJA?
Segregacja odpadów przynosi wymierne oszczędności finansowe i pozwala dbać o ekologię. Pojedyncze nawyki i zachowania każdego z nas mają przynieść globalny sukces całej ludzkości. Korzyści płynących z segregacji jest wiele. Jedną z nich jest zbiórka makulatury, która ogranicza zużycie energii i wody oraz zmniejsza zanieczyszczenie powietrza.
Segregacja przyczynia się ograniczenia liczby dzikich wysypisk w lasach, a w konsekwencji – do mniejszego zanieczyszczenia gleby z powodu rozkładających się odpadów. Segregacja to także korzyści finansowe: sprzątanie śmieci i ich transport jest droższe niż segregacja puszek czy butelek i regularny ich odbiór.
Za jaką kwotę i skąd pieniądze?
Modernizacja sortowni to koszt18 726 540,89 zł brutto. Jest ona możliwa dzięki dofinansowaniu w kwocie 12 960 496,55 zł. Środki te w ramach Osi Priorytetowej 11 Środowisko, Działanie 11.2 Gospodarka odpadami pozyskało Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o.